Skip to content

Ze swiata architektury – Botín Center / Renzo Piano

2 lata ago

483 words

Podczas gdy wszystkie oczy mogą być zablokowane w ostatnim ruchu Sharda w kierunku nieba, Renzo Piano przygotowuje się do swojego pierwszego dużego hiszpańskiego projektu, który oficjalnie rozpocznie kampanię w ciągu jednego tygodnia w Santander.
Fundacja Botín, największa prywatna fundacja w Hiszpanii, zainwestuje ponad 150 milionów USD na budowę i programowanie nowego Centrum Botin, które stanie się międzynarodowym punktem odniesienia w kulturze i edukacji dla rozwoju kreatywności poprzez sztukę.
Budynek poinformuje o nowej osi kulturowej, która połączy najlepsze sztuki w Europie i posłuży jako kulturowy katalizator, by połączyć społeczność ze sztuką.
Emilio Botín, prezes Fundacji Botín, jest przekonany, że Centrum stworzy nową przestrzeń wspólnotową i połączy miasto z zatoką.
Aby to osiągnąć, zadzwoniliśmy do najlepszego architekta na świecie.
Architekt, który najlepiej wie, jak połączyć miasta z morzem, budować przestrzenie miejskie i tworzyć magiczne miejsca, w których można cieszyć się sztuką.
wytłumaczył Botín.
Więcej o projekcie po przerwie.
Centrum zajmie obszar obecnego parkingu w południowo-zachodniej części miasta Santander na nabrzeżu Albareda, naprzeciwko zatoki.
Lokalizacja tego miejsca zapewnia odwiedzającym 10 minut spacerem od głównego dworca kolejowego, dwóch głównych parkingów i parku miejskiego.
Ponieważ budynek stara się połączyć i ulepszyć przestrzeń publiczną miasta, projekt proponuje częściowo pogrzebać sąsiednią drogę, zapewniając w ten sposób ciągłość przestrzeni publicznej za pomocą ogrodów Pereda.
Projekt składa się z dwupiętrowej galerii sztuki, o powierzchni około 2500 metrów kwadratowych, wielofunkcyjnej przestrzeni na 300 miejsc, przestrzeni edukacyjnej i zewnętrznego placu publicznego, które są dystrybuowane w dwóch tomach.
Fortepian zaprojektował kręgosłup, który łączy oba podniesione tomy, a następnie rozciąga się na poziomie ogrodu aż do linii brzegowej, kończąc na molo nad morzem.
Amfiteatr pod gołym niebem flankuje jeden z tomów, na którego elewacji zostanie zainstalowany mobilny ekran projekcyjny.
Wyniesione budynki nie przeszkadzają ludziom w drodze do wody, a także dodają poczucie lekkości do budynku, który unosi się nad poziomem.
Masy są zaokrąglone w narożnikach, co zapewnia złudzenie ciągłego owinięcia od podbrzusza do dachu i umożliwia lepsze rozproszenie światła pod strukturami.
Czerpiąc inspirację z naturalnych faktur, skóra budynku jest pomyślana jako nieorganiczna otoczka utworzona przez ceramiczne elementy podobne do wzrostu komórek.
Centrum Botin będzie największym na świecie centrum twórczego szkolenia poprzez sztukę i będzie wspierać twórczy talent młodzieży z Kantabrii.
.
Nacisk na edukację jest podstawą Centrum Botin i zostanie włączony do innych działów Fundacji.
wytłumaczył Botín.
Budynek ma być otwarty w Santander w lecie 2014 roku.
Będziemy Cię informować na bieżąco o postępach projektu i nowościach związanych z ceremonią rozdania nagród 19 czerwca.
[hasła pokrewne: olx chełm, pb architektura, brico gryfice ]

Powiązane tematy z artykułem: brico gryfice olx chełm pb architektura