Skip to content

Architektura: Capilla del Retiro – Undurraga + Devés, zwycięzca Premio Internazionale di Architettura Sacra Frate Sole

2 lata ago

295 words

Capilla del Retiro (kaplica emerytalna) chilijskiego biura Undurraga + Devés została ogłoszona zwycięzcą prestiżowej Premio Internazionale di Architettura Sacra Frate Sole, obecnie w piątej edycji.
Nagroda przyznawana przez Fundację Frate Sole co cztery lata została przyznana w przeszłości architektom, takim jak Tadao Ando (Kościół Światła, Kościół w wodzie, Kościół w Rokko, 1996), Alvaro Siza (Kościół Santa Maria, 2000), Richard Meier (Jubilee Church, 2004) i John Pawson (Novy Dvru Monastery, 2008).
Dzięki temu rozpoznaniu mała betonowa kaplica utworzona przez 4 betonowe belki pływające nad rustykalnym wyrobiskiem w Auco w Chile, dołącza do grupy kultowych współczesnych budynków religijnych, w których delikatny balans światła i materii jest wspólnym mianownikiem.
Kaplica wznosi się jako potwierdzenie niezwykłej geografii, która ją otacza, z poszanowaniem osi ustalonych przez szereg wcześniej istniejących budynków.
Beton jest głównym materiałem budowlanym budynku.
Jego objętość, ściśle ekonomiczna, wznosi się z poprzeczki 4 belek w kształcie krzyża, który jest wspierany przez najmniejsze możliwe elementy strukturalne, tak że jego związek z ziemią jest niewielki, ale wystarczający.
Kształt i struktura są tu nierozerwalną syntezą.
Pod ścisłą geometrią betonu wydrążono patio, którego rustykalny kamienny mur wznosi się niebezpiecznie w górę i wokół kaplicy, ściskając i rozszerzając tę przestrzeń światła.
Kontrapunktem do wielkości otoczenia geograficznego było wnętrze zaprojektowane w kształcie drewnianej skrzynki odzyskanej ze starych linii kolejowych.
Skrzynia ta zwisa z betonowej konstrukcji i leży 2 metry pod belkami, które ją podtrzymują, ograniczając widok pustki na zewnątrz.
Dowiedz się więcej o Capilla del Retiro w naszym poprzednim artykule na Blogu.
[więcej w: nadproża prefabrykowane, tynk gipsowy, extra dach szczecin ]

Powiązane tematy z artykułem: extra dach szczecin nadproża prefabrykowane tynk gipsowy